Přeskočit na obsah Přeskočit na levý panel Přeskočit na pravý panel Přeskočit na patičku

Cena města Ivančice 2017

29.7.2017

Cena města Ivančice 2017 (za rok 2016)

V neděli 29. července 2017 v kině Réna od 11:00 hod. proběhlo slavnostní předávání cen města Ivančic za rok 2016/2017.

Ceny města Ivančice byly uděleny následovně:


Ing. Arnošt Bár

Arnošt Bár se narodil v roce 1939 v Ivančicích. Věnoval se téměř všem sportům, které měly v Ivančicích zastoupení. Za zmínku stojí fotbal, pro který při 55. výročí od založení sestavil Almanach. Ten byl využitý i při oslavách stého výročí klubu v roce 2012. Během let 1962 a 1963 se jako Brňák seznámil s badmintonem, nejprve rekreačně a poté jako hráč v TJ Univerzita Brno. V roce 1966 se s manželkou a třemi dětmi přestěhoval zpět do Ivančic. Zde oslovil partu sportovců, většinou bývalých tenistů a studentek gymnázia, a se souhlasem výboru TJ Slovan Ivančice se stal oddíl badmintonu dvanáctým oddílem jednoty. V roce 2016 oslavil s klubem jeho padesáté narozeniny a byl uveden do Síně slávy klubu BC 66 Ivančice.

Ing. Arnošt Bár

Arnošt Bár dostal za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti sportu.


Jan Kouřil

Jan Kouřil se narodil v roce 1920 v Morkovicích, odkud se rodina  záhy přestěhovala do Ivančic. Zážitky z dětství se odráží v jeho “Drobníčkách”, které vycházely v Ivančickém zpravodaji a vyšly i ve třech knížkách Drobníčky, Paběrky a Pozdní sběr. Po svatbě se odstěhoval do Moravských Bránic, kde žije dodnes. Od roku 1947 působil jako učitel a později jako ředitel na Ústavu pro neslyšící, a to až do odchodu do důchodu. Působil také jako inspektor Ministerstva školství na školách pro neslyšící. Za spoluautorství unikátního Obrázkového slovníku pro neslyšící dostal Státní cenu. O nové metodice využití hudby ve výchově neslyšících přednášel i v Německu. Věnoval se ochotnickému divadlu, v Ivančicích vedl dětský pěvecký sbor a později pěvecký sbor gymnázia. S Hedvikou Hrbáčkovou založil v osmdesátých letech pěvecký sbor, který společně obnovili v roce 1994.

Jan Kouřil

Jan Kouřil dostal za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti kultury a školství.


Prof. RNDr. Stanislav Nešpůrek, Ph.D., DrSc.

Stanislav Nešpůrek se narodil v roce 1940 v Ivančicích. Do roku 2012 byl zaměstnancem v Ústavu makromolekulární chemie Československé akademie věd v Praze. Jeho činnost se týkala vývoje nových typů polymerů a polymerních polovodičů. Aktivity zahrnovaly nejen teoretický a experimentální výzkum, ale také aplikační sféry. Jako příklad studium nových možností léčení rakoviny. V posledních letech řešil také problémy související s elektronikou budoucnosti. Vedle výzkumu také přednášel na řadě vysokých škol. V současné době působí na Elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

Prof. RNDr. Stanislav Nešpůrek, Ph.D., DrSc.

Stanislav Nešpůrek dostal za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti vědy a výzkumu.


Kristýna Pálešová

Kristýna Pálešová se narodila roku 1991 v Ivančicích. Od pěti let ji ke gymnastice vedla ivančická učitelka Jaroslava Videmanová, brzy však přešla do gymnastického družstva v Moravském Krumlově, kde ji trénovala Petra Krejčí. Pod jejím vedením vybojovala v 17. letech účast na Olympijských hrách v Pekingu 2008, kde skončila 15. na bradlech, a ve víceboji 21. mezi nejlepšími gymnastkami světa. V letech 2009 a 2010 se musela vypořádat se svým prvním velkým zraněním, ale přesto si z Olympijských her v Londýně 2012 přinesla 21. místo na bradlech. V červnu 2015 získala svůj 18. titul mistryně České republiky. Se závodní kariérou se rozloučila v červnu 2016 na Mistrovství České republiky ve Třinci.

Kristýna Pálešová

Kristýna Pálešová dostala za svoji činnost Cenu města Ivančice v oblasti sportu.


Prof. MUDr. Jan Poul, CSc.

Jan Poul se narodil v roce 1948 v Ivančicích. Působil především na Lékařské fakultě a ve Fakultní nemocnici Brno, ale také v zahraničí. Velké množství dětí, narozených nejen v Ivančicích, prošlo jeho rukama a díky němu nemají žádné pohybové potíže. Je autorem mnoha odborných tuzemských i zahraničních publikací. Nyní působí, mimo jiné, jako emeritní profesor ortopedie na Klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie ve Fakultní nemocnici Brno.

Prof. MUDr. Jan Poul, CSc.

Jan Poul dostal za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti lékařství.


Mgr. Věra Prucklová

Věra Prucklová se narodila v roce 1937 v Hodoníně. Na Pedagogické fakultě v Olomouci a v Brně vystudovala obor matematika a tělesná výchova a na první učitelské místo nastoupila na Základní školu v Dolních Kounicích. Po přestěhování do Ivančic učila na Základní škole Na Brněnce a při rozdělení školy přešla na dnešní Základní školu Vladimíra Menšíka. Pracovala jako cvičitelka starších žákyň a poté dorostenek v TJ Slovan Ivančice. Založila oddíl sportovní gymnastiky a vytvořila závodní družstvo z nejvyspělejších gymnastek, které se zúčastňovalo vyšších soutěží. Pracovala v okresní metodické sekci sportovní gymnastiky v Brně a jako okresní a krajská rozhodčí. V zimních měsících vedla s manželem a synem krasobruslařský kroužek na zimním stadionu v Náměšti nad Oslavou a později v Rosicích.

Mgr. Věra Prucklová

Věra Prucklová dostala za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti sportu.


HK Ivančice – tým mladších dorostenek

Rok 2007 je považován za rok znovuzaložení ženské složky ivančického házenkářského klubu. V červnu 2012 získaly hráčky bronzovou medaili na Mistrovství České republiky v Házenkářském desetiboji a o rok později titul Mistryň republiky. V roce 2015 dosáhly na tento titul podruhé, a o rok později se umístily na 2. místě. V letošním roce získal tým titul Mistryň České republiky v házené mladších dorostenek. Ten ivančické dorostenky získaly naposledy před 57 lety, tehdy pod vedením Karla Novotného.

HK Ivančice

Tým mladších dorostenek HK Ivančice dostal za získání třetího titulu Mistryň České republiky v házené Cenu města Ivančice.