Přeskočit na obsah Přeskočit na levý panel Přeskočit na pravý panel Přeskočit na patičku

Cena města Ivančice 2012

30.6.2012

Cena města Ivančice 2012 (za rok 2011)

Zastupitelstvo města Ivančice na svém zasedání č. 2/2012 schválilo navržené kandidáty na udělení Ceny města Ivančice pro rok 2011 – 2012, kterými jsou Tamara Valešová – v oboru výtvarné umění, Vít Karas – kulturní činnost, Jaroslav Pospíchal – za rozvoj města, Jaroslav Voborný – propagace města v mediální oblasti, Ing. Antonín Moravec – předseda Klubu českých turistů Ivančice – za rozvoj sportu a turistiky, František Zemek – předseda Orel jednota Ivančice – za rozvoj sportu, Jiří Široký – historik – za osvětovou činnost na poli historie Ivančic.

V rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě Ivančice, proběhlo dne 30. června 2012 slavnostní předávání cen města Ivančic za rok 2011/2012 v prostorách nově zdigitalizovaného kina Réna Ivančice. Předávání cen bylo letos pojato odlišným způsobem, než-li v předchozích letech. Zatímco doposud bylo předávání cen komornější záležitostí, která probíhala v obřadní síni radnice pouze za účasti rodinných příslušníků a přátel oceněných, tentokrát se jednalo o veřejnou akci, kulturně koncipovaný večer, který excelentně moderovala a zpěvem doprovázela Leona Machálková.

Moderátorka večera Leona Machálková a starosta Vojtěch Adam

Ceny však tentkrát neudělovalo pouze město Ivančice, velké pocty se dočkalo naše město od partnerského města Radovljice (Slovinsko). Starosta Ciril Globočnik předal do rukou starosty MUDr. Vojtěcha Adama cenu města Radovljice (“Pečat Občine Radovljica”) pro město Ivančice.

Starosta Globočnik z partnerského města Radovljica

Přítomný byl také starosta slovenského partnerského města Sládkovičovo Ing. Anton Szabó a poděkání, přání městu Ivančice a pozdrav formou videoprezentace zaslal také starosta francouzského partnerského města Soayux. Tento klip byl veřejnosti promítnut.


Následovalo předání cen města Ivančice těmto kandidátům:

Tamara Valešová

Narodila se v Ivančicích, kde žije a pracuje dodnes. Umění se věnuje od útlého dětství. Už na základní škole se účastnila výtvarných soutěžích, ale její zdravotní stav jí nedovolil studium na vysněné střední umělecké škole v Brně. Zajímavou životní etapou a praktickou zkušeností byla pro Tamaru desetiletá práce pro Středisko volného času Ivančice. Zde vytvořila řadu velkoformátových pláten, ručně malovaných plakátů a interiérových dekorací s pohádkovými motivy pro děti. Splněním jejího výtvarného snu se staly doprovodné ilustrace ke knihám paní Kesslerové a pana Pavlíka. Od roku 1993 měla Tamara Valešová řadu samostatných i společných výstav v České republice, v roce 2004 ve francouzské Soyaux.

Tamara Valešová

Bořivoj Voborný

Narodil se v Ivančicích, kde žije a pracuje dodnes. Pan Voborný patří mezi nejvýznamnější fotbalisty Ivančic. Odehrál několik zápasů za národní družstvo dorostu a reprezentaci Jihomoravského kraje. Již ve věku dorostence začal hrát za mužstvo dospělých Ivančice. Brzy přestoupil do Zbrojovky Brno. Velký vliv na jeho vývoj měl legendární hráč a trenér Josef Bican, podle něhož se snažil trénovat i hrát. Zúčastnil se fotbalového zájezdu na Dálný východ, do Sovětského svazu, Číny, Vietnamu a Koree. Zlomená noha bohužel způsobila, že vypadl ze širší nominace na mistrovství světa v roce 1962 v Chile. Nějaký čas hrál za Zbrojovku Brno a pak se vrátil do Ivančic, kde předával své bohaté zkušenosti mladším fotbalistům. Měl velký podíl na tom, že se mužstvo Ivančic vrátilo v roce 1970 do Krajského přeboru.

Bořivoj Voborný

Vít Karas

Narodil se v Ostravě, ale od dětství vyrůstal v Praze. Do Ivančic se přestěhoval v roce 1971, ke svým prarodičům do Řeznovic, kde žije a pracuje dodnes. Hned od začátku pobytu v Řeznovicích se zajímal o pěstování chřestu, které také vyzkoušel. Získával praktické zkušenosti od odborníků českých i zahraničních, což vedlo k založení městské chřestovny v roce 1998 na rozloze 1/5 hektarů. Zorganizoval první Slavnosti chřestu, které každoročně pořádal až do roku 2010. Dnes je pan Karas už v důchodu a na svém chřestovém záhoně každoročně médiím demonstruje, jak se chřest pěstuje. Volnou chvíli si krátí četbou, cestováním a prací na zahrádce. Kromě toho i nadále pokračuje ve funkci odpovědného pracovníku Ivančického zpravodaje.

Vít Karas

František Zemek

Je starostou jednoty Orel Ivančice. Narodil se ve Vlčnově a od roku 1961 žije a pracuje v Ivančicích. Už v období studia na střední škole začal závodně hrát házenou za TJ Slovan Ivančice, se kterým postoupil do druhé ligy a byl i u vrcholu ivančické házené, kdy v roce 1998 házenkáři postoupili do extraligy. Na závěr házenkářské kariéry se 8 let věnoval výchově mladých házenkářů, jako trenér. Inicioval založení oddílu kuželek Orel Ivančice a v roce 1996 se stal starostou Orla jednoty Ivančice a svou pílí postupně zrekonstruoval ivančickou orlovnu tak, že i po 100 letech od svého postavení může kvalitně sloužit nejen orlům, ale i široké veřejnosti.

František Zemek

Jiří Široký

Narodil se v Ivančicích, kde žije a pracuje dodnes. Více jak 40 let sbírá staré pohlednice a fotografie, přednostně Ivančic a blízkého okolí. V dnešní době jeho archiv má téměř 8.000 unikátních kusů. Tato záliba ho přivedla k zájmu o historii. Již před odchodem do důchodu měl řadu přednášek, o které byl velký zájem. Začal přispívat do Ivančického zpravodaje, kde se po dvou letech stal členem redakce a od roku 2005 přispívá do čtrnáctideníku Zrcadlo. Posledních asi 15 let provádí výpravy, které přijedou do Ivančic a mají zájem o historii města. Společně s Ing. Karlem Figerem je autorem publikace Židovský hřbitov v Ivančicích.

Jiří Široký

Jaroslav Pospíchal

Pan Pospíchal se narodil v Ivančicích, kde žije a pracuje dodnes. Od dětství pěstuje sport, zejména kopanou. V předdůchodovém věku založil klub cyklistů Cykles perfecta, nosící na dresech vzorek díla našeho nejslavnějšího rodáka Alfonse Muchy. Je jeho předsedou a pod jeho vedením se organizují různé závody na kolech, z nichž je nejznámější Letkovský šíp. Byl u zrodu utváření Mikroregionu Ivančicko. Přispěl k navázání spolupráce s partnerskými městy slovenskou Stupavou a slovinskou Radovljicí.

Jaroslav Pospíchal

Antonín Moravec

je předsedou Klubu českých turistů. Narodil se v Ivančicích, kde žije a pracuje dodnes. Již od brzkého mládí díky rodinnému zázemí vyrůstal mezi ivančickými turisty. Od roku 1984 je opět aktivním turistou odboru Ivančice a od roku 2001 je jejich předsedou. V tomto období se každý rok pro zájemce pod jeho vedením uskutečnily dva vrcholné turistické závody – Mistrovství republiky a finále Českého poháru, jejichž organizaci ocenily nejvyšší turistické orgány. Pro členy i pro nečleny pořádá autobusové zájezdy a turistické výlety.

Antoní Moravec

Jaroslav Voborný

Narodil se v Ivančicích, kde žije a pracuje dodnes. Od mládí je jeho velkým koníčkem fotografie a film. Dálkově navštěvoval Filmovou školu v Praze, kde získával zkušenosti od nejvýznamnějších filmařů. Za účelem zařizování autorských práv a legislativy ohledně televizního vysílání se nevyhnul častému cestování do Prahy. Zde se seznámil s našimi předními umělci, zcela přirozeně tak začal představovat své rodné město i této vybrané společnosti. Řada významných osobností se stala jeho hosty při pracovních i soukromých návštěvách Ivančic a okolí. Rukopis pana Voborného se natrvalo zapsal do tvorby videoklipů a spotů v oblasti populární hudby. Mnohé z nich vznikaly v Ivančicích a mimo malebných zákoutí se v nich objevují i místní občané.

Jaroslav Voborný