Cena města Ivančice 2017
29.7.2017
Cena města Ivančice 2017 (za rok 2016)
V neděli 29. července 2017 v kině Réna od 11:00 hod. proběhlo slavnostní předávání cen města Ivančic za rok 2016/2017.
Ceny města Ivančice byly uděleny následovně:
Ing. Arnošt Bár
Arnošt Bár se narodil v roce 1939 v Ivančicích. Věnoval se téměř všem sportům, které měly v Ivančicích zastoupení. Za zmínku stojí fotbal, pro který při 55. výročí od založení sestavil Almanach. Ten byl využitý i při oslavách stého výročí klubu v roce 2012. Během let 1962 a 1963 se jako Brňák seznámil s badmintonem, nejprve rekreačně a poté jako hráč v TJ Univerzita Brno. V roce 1966 se s manželkou a třemi dětmi přestěhoval zpět do Ivančic. Zde oslovil partu sportovců, většinou bývalých tenistů a studentek gymnázia, a se souhlasem výboru TJ Slovan Ivančice se stal oddíl badmintonu dvanáctým oddílem jednoty. V roce 2016 oslavil s klubem jeho padesáté narozeniny a byl uveden do Síně slávy klubu BC 66 Ivančice.
Arnošt Bár dostal za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti sportu.
Jan Kouřil
Jan Kouřil se narodil v roce 1920 v Morkovicích, odkud se rodina záhy přestěhovala do Ivančic. Zážitky z dětství se odráží v jeho „Drobníčkách“, které vycházely v Ivančickém zpravodaji a vyšly i ve třech knížkách Drobníčky, Paběrky a Pozdní sběr. Po svatbě se odstěhoval do Moravských Bránic, kde žije dodnes. Od roku 1947 působil jako učitel a později jako ředitel na Ústavu pro neslyšící, a to až do odchodu do důchodu. Působil také jako inspektor Ministerstva školství na školách pro neslyšící. Za spoluautorství unikátního Obrázkového slovníku pro neslyšící dostal Státní cenu. O nové metodice využití hudby ve výchově neslyšících přednášel i v Německu. Věnoval se ochotnickému divadlu, v Ivančicích vedl dětský pěvecký sbor a později pěvecký sbor gymnázia. S Hedvikou Hrbáčkovou založil v osmdesátých letech pěvecký sbor, který společně obnovili v roce 1994.
Jan Kouřil dostal za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti kultury a školství.
Prof. RNDr. Stanislav Nešpůrek, Ph.D., DrSc.
Stanislav Nešpůrek se narodil v roce 1940 v Ivančicích. Do roku 2012 byl zaměstnancem v Ústavu makromolekulární chemie Československé akademie věd v Praze. Jeho činnost se týkala vývoje nových typů polymerů a polymerních polovodičů. Aktivity zahrnovaly nejen teoretický a experimentální výzkum, ale také aplikační sféry. Jako příklad studium nových možností léčení rakoviny. V posledních letech řešil také problémy související s elektronikou budoucnosti. Vedle výzkumu také přednášel na řadě vysokých škol. V současné době působí na Elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.
Stanislav Nešpůrek dostal za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti vědy a výzkumu.
Kristýna Pálešová
Kristýna Pálešová se narodila roku 1991 v Ivančicích. Od pěti let ji ke gymnastice vedla ivančická učitelka Jaroslava Videmanová, brzy však přešla do gymnastického družstva v Moravském Krumlově, kde ji trénovala Petra Krejčí. Pod jejím vedením vybojovala v 17. letech účast na Olympijských hrách v Pekingu 2008, kde skončila 15. na bradlech, a ve víceboji 21. mezi nejlepšími gymnastkami světa. V letech 2009 a 2010 se musela vypořádat se svým prvním velkým zraněním, ale přesto si z Olympijských her v Londýně 2012 přinesla 21. místo na bradlech. V červnu 2015 získala svůj 18. titul mistryně České republiky. Se závodní kariérou se rozloučila v červnu 2016 na Mistrovství České republiky ve Třinci.
Kristýna Pálešová dostala za svoji činnost Cenu města Ivančice v oblasti sportu.
Prof. MUDr. Jan Poul, CSc.
Jan Poul se narodil v roce 1948 v Ivančicích. Působil především na Lékařské fakultě a ve Fakultní nemocnici Brno, ale také v zahraničí. Velké množství dětí, narozených nejen v Ivančicích, prošlo jeho rukama a díky němu nemají žádné pohybové potíže. Je autorem mnoha odborných tuzemských i zahraničních publikací. Nyní působí, mimo jiné, jako emeritní profesor ortopedie na Klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie ve Fakultní nemocnici Brno.
Jan Poul dostal za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti lékařství.
Mgr. Věra Prucklová
Věra Prucklová se narodila v roce 1937 v Hodoníně. Na Pedagogické fakultě v Olomouci a v Brně vystudovala obor matematika a tělesná výchova a na první učitelské místo nastoupila na Základní školu v Dolních Kounicích. Po přestěhování do Ivančic učila na Základní škole Na Brněnce a při rozdělení školy přešla na dnešní Základní školu Vladimíra Menšíka. Pracovala jako cvičitelka starších žákyň a poté dorostenek v TJ Slovan Ivančice. Založila oddíl sportovní gymnastiky a vytvořila závodní družstvo z nejvyspělejších gymnastek, které se zúčastňovalo vyšších soutěží. Pracovala v okresní metodické sekci sportovní gymnastiky v Brně a jako okresní a krajská rozhodčí. V zimních měsících vedla s manželem a synem krasobruslařský kroužek na zimním stadionu v Náměšti nad Oslavou a později v Rosicích.
Věra Prucklová dostala za svou celoživotní činnost Cenu města Ivančice v oblasti sportu.
HK Ivančice – tým mladších dorostenek
Rok 2007 je považován za rok znovuzaložení ženské složky ivančického házenkářského klubu. V červnu 2012 získaly hráčky bronzovou medaili na Mistrovství České republiky v Házenkářském desetiboji a o rok později titul Mistryň republiky. V roce 2015 dosáhly na tento titul podruhé, a o rok později se umístily na 2. místě. V letošním roce získal tým titul Mistryň České republiky v házené mladších dorostenek. Ten ivančické dorostenky získaly naposledy před 57 lety, tehdy pod vedením Karla Novotného.
Tým mladších dorostenek HK Ivančice dostal za získání třetího titulu Mistryň České republiky v házené Cenu města Ivančice.