Ivančice jako součást Brněnské metropolitní oblasti
O tom, že město Ivančice je členem různých svazků a zájmových uskupení se víceméně ví, ale méně už se mluví o tom, že Ivančice jsou součástí Brněnské metropolitní oblasti (dále BMO).
Co to je a proč??
Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky zadalo po domluvě se všemi statutárními městy veřejnou zakázku, jejímž cílem bylo na základě jednotné metodiky vymezit metropolitní území a aglomerace v ČR (celkem se jedná o vymezení 3 metropolitních oblastí – včetně Brněnské – a 10 aglomerací). Toto vymezení slouží jako podklad pro realizaci regionální politiky prostřednictvím Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ a nadále bude důležité pro tvorbu a naplňování Integrované strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti 21+ a pro využívání územního nástroje integrovaných územních investic (ITI). Pro zjištění jednotlivých procesů byla využita data mobilního operátora a zohledněny i další charakteristiky vazeb v území (např. dojížďka).
Brněnská metropolitní oblast je na základě tohoto vymezení tvořena celkem 184 obcemi včetně Brna a žije zde cca 700 tisíc obyvatel (60 % Jihomoravského kraje). Území metropolitní oblasti má rozlohu 1 978 km2. BMO je příkladem území s jedním dominantním jádrem – Brnem, ve kterém žije více než polovina populace metropolitní oblasti.
Proč ne pouze Brno, ale celá metropolitní oblast?
Z reálného pohledu již město Brno dávno překročilo funkčně své administrativní hranice, což činí potíže na různých úrovních plánování, řízení a správy. Tyto procesy totiž zatím nejsou koordinovány, natož legislativně ošetřeny, jak tomu běžně bývá v západoevropských zemích.
Město Brno si je toho vědomo a neprofiluje se jako funkčně a administrativními hranicemi uzavřená prostorová jednotka, ale jako součást širšího území Brněnské metropolitní oblasti (BMO). Společně ve spolupráci s ostatními městy a obcemi píšeme novou kapitolu z hlediska chápání pojmu strategické plánování v České republice. Územní nástroj ITI z dílny Evropské komise se stává tím správným impulsem pro nastavení dlouhodobé spolupráce mezi Brnem a okolními obcemi, která je výhodná pro všechny zainteresované strany. Metropolitní rovina se rovněž intenzivně promítá do celoměstské strategie Brno2050 a je také zohledněna ve Strategii regionálního rozvoje ČR 2021+.
Co tím dlouhodobě sledujeme?
Provázaný systém vztahů v rámci celé Brněnské metropolitní oblasti je katalyzátorem jejího ekonomického rozvoje a konkurenceschopnosti. Nastavujeme systémovou metropolitní spolupráci především v oblasti strategického a územního plánování, která do budoucna nebude zohledňovat pouze evropské dotační zdroje. Díky koordinovanému rozvoji a správě BMO jsou uspokojovány rostoucí nároky na kvalitu technické a dopravní infrastruktury, životního prostředí, dostupnost a lokalizaci veřejných služeb, bydlení i podnikání. Tím roste kvalita života obyvatel celé Brněnské metropolitní oblasti.
Projekty, které jsou realizovány, řeší problém více stran a při jejich plánování i provedení byly využity principy metropolitní spolupráce a integrovanosti. Právě takové projekty totiž nejvíce posouvají celou metropolitní oblast a jsou v mnoha směrech přínosné pro její obyvatele.
Integrované územní investice (Integrated Territorial Investments, dále jen ITI) jsou územním nástrojem Evropské komise, který v ČR slouží k řešení vybraných metropolitních problémů vyžadujících integrovaný přístup. Tím se rozumí jak koncentrace aktivit, tak koncentrace zdrojů při shodě partnerů v území, aby byl výsledný efekt podpořených intervencí co největší. ITI není další operační program, ale nástroj pro území Brněnské metropolitní oblasti, který má rezervovanou alokaci ve vybraných specifických cílech vybraných operačních programů.
Integrovanost, tak jak ji chápeme v BMO, spatřujeme v těchto rovinách:
- územní integrovanost, kdy budou realizovány projekty a aktivity s nadmístním, zpravidla aglomeračním dopadem ve vymezeném území BMO,
- věcná integrovanost, kdy budou koordinovaně realizovány věcně související aktivity, které zpravidla i v důsledku roztříštěnosti zdrojů bývají prováděny odděleně,
- finanční integrovanost, kdy do financování budou zapojeny zdroje z různých specifických cílů jednoho operačního programu, případně z různých operačních programů,
- organizační integrovanost, tedy vzájemný konsensus a společný koordinovaný postup jednotlivých subjektů v území založený na partnerském principu.
Oproti individuálním projektům musí mít integrovaný projekt širší dopady, splnit náročnější kritéria hodnocení a projít procesem schvalování (projednání na Pracovní skupině a Řídicím výboru BMO), na druhou stranu soutěží o podporu jen s obdobnými projekty z území Brněnské metropolitní oblasti, které jsou aktivně koordinovány za účelem naplnění vize území.
Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak a kde Brněnská metropolitní oblast funguje, navštivte webové stránky https://metropolitni.brno.cz