Přeskočit na obsah Přeskočit na levý panel Přeskočit na patičku

Na valné hromadě Energetického Třebíčska se jednalo o obchvatu Ivančic

Valná hromada Energetické Třebíčsko 11.02.2020

V úterý 11. února 2020 zavítal na Jadernou elektrárnu Dukovany ministr průmyslu Karel Havlíček.

Od 14 hodin se pak uskutečnila valná hromada Energetického Třebíčska za účasti ředitele divize jaderná energetika ČEZ Bohdana Zronka a výkonného ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II Martina Uhlíře na zámku v Dukovanech. Jednání se zúčastnil také starosta Ivančic Milan Buček, místostarosta Jaroslav Sojka a hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Město Ivančice je členem Energetického Třebíčska. Jeho cílem je udržení energetického regionu a rozvoj v souvislosti s výstavbou nových bloků.

ČEZ projednává s dodavateli nabídky

V těchto dnech se konají diskuze s potenciálními dodavateli. „Probíráme dodavatelský model a rádi bychom do konce letošního června měli připravenou zadávací dokumentaci,“ sdělil Martin Uhlíř. Výběrové řízení bude vyhlášeno ještě v letošním roce. Do konce roku 2022 chce mít ČEZ vybranou firmu, která bude stavět nový jaderný zdroj v Dukovanech. „Smlouvu s vybraným dodavatelem uzavřeme v roce 2023 a pak bude následovat projektování. Stavební práce začnou 2030 a předpokládáme spuštění nové elektrárny v roce 2036,“ vyjmenoval zásadní milníky Martin Uhlíř. Výběrové řízení bude připraveno na jeden blok s možností rozšíření na bloky dva. „Veškerá povolení a dokumentaci připravujeme na dva bloky,“ potvrdil Bohdan Zronek.

Valná hromada Energetické Třebíčsko 11.02.2020

Smlouva mezi státem a ČEZ finišuje

Dohoda mezi českou vládou a společností ČEZ o stavbě nového jaderného zdroje Jaderné elektrárny Dukovany bude zveřejněná během několika týdnů. Aktuálně se dolaďují poslední detaily. „O výstavbě je jasně rozhodnuto. Je to věc, která je neměnná, ze které nelze ustoupit ani o milimetr,“ sdělil skálopevně ministr průmyslu v Dukovanech.

Valná hromada Energetické Třebíčsko 11.02.2020

Rozbíhají se jednání ohledně přípravy obchvatů Jamolic a Ivančic

Starosta Ivančic Milan Buček s místostarostou Jaroslavem Sojkou navázali na podzimní jednání ohledně obchvatu.  Centrum dopravního výzkumu připraví do konce června studii, která se bude věnovat problematice dopravy na Ivančicku. Právě Ivančice a navazující silnice budou při výstavbě významně zatíženy dopravou materiálu a také pracovníků. „Odhady hovoří o šesti stech kamionů denně, které projedou přes Ivančice. Spolupracujeme s odborníky z ČEZ a připravujeme podklady pro ministra dopravy Karla Havlíčka,“ oznámil hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a dodal, že vláda bude muset vytvořit balíček, který posílí finančně oblast dopravní infrastruktury. Většina silnic je z 50. let, takže se budou muset postavit nové a s tím souvisí také obchvaty Ivančic a Jamolic. Hejtman Šimek potvrdil plánovanou schůzku na toto téma s ministrem Havlíčkem na letošní červen. „Po dnešním jednání mohu potvrdit, že ministr považuje řešení dopravní infrastruktury za prioritu,“ informoval Martin Uhlíř.  Jednání o obchvatech iniciovalo a odstartovalo Energetické Třebíčsko na podzim 2019.

Valná hromada Energetické Třebíčsko 11.02.2020

První blok spustili energetici před 35 lety. Životnost bude prodloužena na 60 let

Přesně 12. února 1985 začal pracovat první blok elektrárny. Letos tak oslaví 35 let provozu. Ministr Havlíček sdělil, že cílem je prodloužit životnost současné elektrárny na 60 let. Stejná délka je běžná i v zahraničí.  Končit s výrobou elektřiny by tak měly mezi roky 2045 až 2047, zatímco nový zdroj začne fungovat v roce 2036.

Eva Fruhwirtová