Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Historickým městem roku Jihomoravského kraje se staly Ivančice

pozadí webu - pohled na Ivančice

Město Ivančice se stalo vítězem regionálního kola soutěž Historické město roku 2020. Postupuje tak do kola celostátního, kde se utká o titul s dalšími městy.

„Komise ocenila objem peněz, které dáváme do regenerace památkových staveb a prostranství a také počet obnovovaných objektů. Velmi se jim líbily naše snahy o zpřístupňování historicky hodnotných míst a také naše nápady na rozšíření památkového fondu,“ popsal starosta Ivančic Milan Buček.

Městskou památkovou zónu tvoří historické centrum a zbytky středověkých hradeb.

K nejvýznamnějším památkám, které se nacházejí v centru, patří gotický chrám s věží, památník Alfonse Muchy, který je umístěn v bývalé gotické radnici, a další měšťanské domy s dochovanými prvky z období renesance, baroka a secese. V loňském roce se vedení města zaměřilo na obnovu památek i celého prostoru náměstí. Po celý rok se pracuje také na rekonstrukci Besedního domu, který od počátku sloužil ke kulturním a společenským účelům.

Nově otevřená věž láká turisty

V loňském roce mohla poprvé veřejnost vyšlápnout 140 schodů na věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ivančících. Ve výšce třiceti metrů se nachází ochoz, ze kterého je krásný výhled na město i okolí.  Kdyby stavby mohly promlouvat, tak by nám ivančická věž pověděla příběhy už od 13. století. Více informací se zájemci dozvědí v Kulturním informačním centru Ivančice a průvodci jim také umožní výstup na věž.

Plánuje se rekonstrukce synagogy. Bude v ní knihovna

Židovská synagoga je už několik let v majetku města. Její střecha prošla kompletní opravou a byly spraveny praskliny ve zdech a celkově došlo k zajištění budovy. „Máme hotový projekt i stavební povolení na rekonstrukci. Chceme synagoze vrátit původní podobu včetně obnovení ženského schodiště,“ popisuje místostarosta Roman Sládek. Bude sem přesunuta knihovna, která je nyní v nevyhovujících prostorách mateřské školy. Židovská obec s tímto záměrem souhlasí. Předpokládané investice 40-50 milionů korun budou hrazeny z velké části z norských fondů.

Židovský hřbitov je kompletně opravený

Každoročně město také přispívá na údržbu a opravy židovského hřbitova. Návštěvníci se mohou na hřbitov přijít podívat a mohou také navštívit opravenou obřadní síň, ve které je minimuzeum připomínající ivančickou židovskou komunitu.

Eva Fruhwirtová